دانلود بازی
دانلود بازی
بازی کارتینگ برای اندروید , دکوراسیون منزل , عکسهاى عاشقانه , دانلود اهنگ شاد خب به درک , رنگ موی سال 94 , تیتراژ پایانی زنده باد زندگی 320 , بن بست حمید عسکری , عکس انواع مبل کودک , دانلود عکس عشقی , آهنگ جدیدشهرام شب پره

نخستين ديدار سال جديد وزير بهداشت با جامعه رسانه يي کشور، براي وي چندان دلچسب نبود. يکي از جوان ترين وزراي دولت نهم که هم اکنون بار وزارتخانه يي را به دوش مي کشد که سرنوشت محتوم آن با کسري بودجه پيوند خورده، روز گذشته و در مراسم روز جهاني بهداشت و توسط خبرنگاران، به پاسخگويي در قبال علت کسري اعتبارات، و چگونگي اجراي انبوه برنامه هاي معوق يا پيش بيني شده با وجود کسري 2100 ميليارد توماني مورد ظن براي سال جديد و بودجه 9300 ميليارد توماني مصوب لايحه سال 88 فراخوانده شد.

دکتر کامران باقري لنکراني که تا امروز 1325 روز را با اهداف و برنامه هاي محول وزارت بهداشت سپري کرده، هنوز و در حالي که کمتر از شش ماه ديگر، شايد با سمت خود وداع کند، از آن درايت برخوردار است که در مقابل هجمه پرسش ها، به ويژه پرسش هايي که به مذاق سياسي او خوش نمي آيد، در چارچوبي که 1325 روز قبل براي خود تعريف کرده، پاسخ دهد.

پاسخ هاي او به «اعتماد» که تا کنون اين گونه بوده است. با چشم پوشي از تمام کاستي هايي که در دولت نهم بوده و پرهيز صريح از انتقاد از اين کاستي ها که صد درصد، مشکلات وي را در انجام و دستيابي به اهداف مورد نظر دوچندان کرده است.

---

- آقاي وزير اتفاق بدي که در چهار سال حضور شما در وزارت بهداشت افتاده اين بوده که اين وزارتخانه هر سال با کسري بودجه مواجه شده. ظاهراً از بدشانسي شما بوده و امسال هم با کسري بودجه وارد سال جديد شديد.

وزارت بهداشت هيچ گاه از کسري بودجه جدا نبوده. در عمر وزارت بهداشت بودجه اين وزارتخانه هيچ گاه با آرامش بسته نشده و اين اتفاق هم مربوط به ديروز و امروز نيست بلکه يک مشکل مزمن است که در ايام حضور ما هم ادامه يافت. علت کسري بودجه اين وزارتخانه هم بازمي گردد به حجم خدماتي که از اين وزارتخانه توقع مي رود، انجام دهد. کشور ما يک کشور در حال توسعه است که نيازهاي رو به رشد دارد و همين هم باعث مي شود توقعات از وزارت بهداشت، بيش از منابعي باشد که در اختيار دارد.

- بودجه امسال وزارت بهداشت 9300 ميليارد تومان است که نسبت به سال گذشته فقط شش درصد رشد داشته. به نظر شما، دولت با اين رقمي که به سلامت 70 ميليون ايراني تخصيص داده، نگاه درستي به مقوله سلامت دارد؟

رشد بودجه بهداشت و درمان نسبت به بسياري بخش ها بهتر بوده منتها با توجه به نيازهاي اين بخش، برنامه هاي توسعه و توقعاتي که در اين بخش ايجاد مي شود بايد تلاش کنيم بين منابع در اختيار و توقعات، تطبيقي ايجاد کنيم.

- شما از نگاه دولت به بخش سلامت راضي هستيد؟

توضيح دادم.

- سه سال قبل که به وزارت بهداشت منصوب شديد عدالت در سلامت را به عنوان يکي از اهداف خود مطرح کرديد. روز گذشته، آقاي دکتر مرندي در گفت وگو با رسانه ها اظهار داشت رتبه جهاني شاخص هاي سلامتي ايران از 37 به 123 تنزل کرده است. با وضعيت فعلي، در حالي که امسال آخرين سال اجراي برنامه چهارم توسعه است، فکر مي کنيد هدف شما در دسترسي به عدالت در سلامت تحقق پيدا کرده است؟

من نمي دانم که آقاي دکتر مرندي چه گفته اند ولي واقعيت اين است که آخرين رتبه بندي جهاني شاخص هاي سلامتي، در سال 2000 و 9 سال قبل انجام شده است.

در آن رتبه بندي هم شاخص هاي متفاوتي مورد توجه قرار گرفت که رتبه ايران، در شاخص هاي مختلف متفاوت بود. مثلاً در شاخص پوشش واکسيناسيون، رتبه بسيار بالايي داشتيم يا حتي در خصوص دسترسي به امکانات هم رتبه بالايي داشتيم. در حال حاضر هم پوشش خدمات بهداشتي شهري و روستايي بالاي 90 درصد است اما شاخص هاي ديگري هم هستند که با بخش هاي حامي و پشتيبان سلامت ارتباط دارند از جمله شاخص تامين عادلانه سلامت. شاخص هايي که ما در آنها دچار مشکل هستيم عمدتاً با تامين منابع مالي در ارتباط هستند. اما درباره 1325 روز حضور در وزارت بهداشت مي توانم بگويم توزيع عادلانه تر امکانات و همسان شدن شاخص هاي بهداشتي محقق شد. مثالي مي زنم. شاخص مرگ و مير مادران باردار در استان سيستان و بلوچستان، همواره بيش از متوسط کشوري بود و هيچ سالي را به ياد نداريم که اين شاخص در اين استان فاصله زيادي با متوسط کشوري نداشته باشد. طي برنامه ريزي هدفمند و دقيقي که صورت گرفت، تعداد مراکز تسهيلات زايمان اين استان که تا سال 1384، فقط 19 مرکز بود تا امروز به 52 مرکز افزايش پيدا کرد و همين افزايش، کاهش 40 درصدي مرگ و مير مادران باردار استان سيستان و بلوچستان را به دنبال داشت. امروز شاخص آن استان با شاخص متوسط کشوري، همساني دارد. مثال ديگر شاخص مرگ و مير نوزادان بود که اين شاخص هم در نقاطي که بيشترين تلفات را داشتند تا 80 درصد و در سطح متوسط کشوري تا 17 درصد کاهش يافت. براي دستيابي به اين کاهش، برنامه هاي ادغام يافته، پيگيري مراقبت ها در نظام شبکه توسعه مراکز مراقبت هاي ويژه نوزادان NICU، افزايش سه برابري تخت هاي ويژه نوزادان و تربيت نيروي فوق تخصص مراقبت از نوزادان در کنار هم قرار گرفت تا بتوانيم قدر مطلق را کاهش داده و توزيع آن را متناسب کنيم. البته هيچ کدام از اين تغييرات به معناي فقدان مشکل نيست اما به اين معناست که جهت گيري ها به سمت رفع فاصله ها و کاهش فاصله ها بين استان ها و شهرستان ها و بخش هاي برخوردار و غير برخوردار بوده است.

- هدف شما - عدالت در سلامت - چند درصد محقق شده است؟

خيلي بايد کار کنيم تا به اين هدف برسيم.
منبع: اعتماد
ارسال در تاريخ 2015-08-18 توسط komevo
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ

.::.